Erkadın-Der Erzurumlu Girişimci Kadınlar Derneği


uygulama yanlış

Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı, kadına şiddet konusunda en büyük sorununun yoksulluktan kaynaklığını söyledi.
Varlıklı ve zengin ailelerin iç yapısına baktığında kadına şiddet konusunun çok nadir rastlandığını belirten Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı, kadına şiddetin en büyük sorununun yoksulluktan kaynaklığını söyledi.
Ailesine ve karısına şiddet uyguladığı gerekçesiyle devlet tarafından ‘evden uzaklaştırma’ cezası alan erkeklerin ceza bittikten sonra karısını öldürdüğünü belirten Zekiye Çomaklı, bu uygulamanın yanlış olduğu kaydetti. Çomaklı, şöyle devam etti:
”Devletimiz, kadına şiddet konusunda yanlış bir uygulama yürütüyor. Hiç bir kadın şiddeti hak etmiyor bunu özellikle belirtmek istiyorum. Ama bazı erkekler günümüzde hala kadınlarına şiddet uyguluyor. Şimdi bir erkek, karısına bir tokat attığı zaman 6 ay evden uzaklaştırma cezası alıyor. Bu cezayı alan adam daha çok hırslanıyor ve cezası bittiği zaman evine tekrar geliyor ve bu sefer eşini öldürüyor. İşte ailesine şiddet uyguladığı gerekçesiyle devletin o kişiye ‘evden uzaklaştırma’ cezası vermesi çözüm değildir. Bunu yerine kadınlara karşı bir proje başlatarak kadınların meslek sahibi olmasını ve aileleri destek sağlayacakları bir iş ortamının olmasını oluşturmaları gerekmektedir. Çünkü bu olaylarda çocuklarda mağdur kendileri de mağdur olmaktadır. Şiddetin en büyük sorunu yoksulluktan kaynaklandığı için devlet böyle bir çalışma yürütürse eğer kadına şiddetin önüne az da olsa geçilmiş olur ve hiç bir kadınımız bundan sonra eşi tarafından öldürülmez.”

Sosyal Medyada Paylaş

Menu Diğer Haberler
kosgep eğitimleri

ERKADIN´ın kursiyerleri KOSGEP eğitimleri aldı
gaziyi ziyaret

  GAZİYE ANLAMLI ZİYARET ...  

 Aşkale İnkılap ilköğretim okulu idarecisi ve öğrencisi Afrin gazisine koştu ... Bir kaç gün önce Afrinde görevdeyken  EYP patlaması sonucu [...]

Koçak ilköğretim okulu

Erzurum’un Aşkale İlçesi’nde İstasyon Mahallesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan 1[...]

uygulama yanlış

Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı, kadına şiddet konusunda en büy[...]

Kazım Karabekirin Kızı

Kazım Karabekir Paşanın kızları Hayat ve Timsal Hanımlar Erzurumun kurtuluşu sebebi,le Üniversitenin daveti üzerine ilimize geldiler. Timsal Karabekir Babasının anılarından oluşan bir konferans vererek öğrencilerle sö[...]

imza günü

Erzurum/zirve2000