Erkadın-Der Erzurumlu Girişimci Kadınlar Derneğiüyeol

Menu İlimiz Erzurum
Menu Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi : 1
Dün Gelen : 67
Bugün Gelen : 11
Top. Tekil : 27957
Toplam Ziyaret : 247047
ip Adresiniz : 3.238.121.7

Çiğdem Ayık'tan Gelenler

Hatice Kılıç Güneş 'ten gelenler

Kudret Ergedik'ten Gelenler

Işılay Çakır 'dan Gelenler

fadime kımışoğlu

Fadime KIMIŞOĞLU ER-KADIN için hazırladı

Kendine ait farklı yemek tarifleri olan tariflerini kurduğu sitesi ile herkesle paylaşan yemek bloğu yazarı ve yemek danışmanı Tijen Aktay’ la bloglar , yemekler merak edilenler hakkında konuştuk …..

- Kendinize ait bir yemek siteniz var Site kurma fikri nasıl oluştu ?

- Oğlumu büyütmek için işimden ayrılmıştım. Yaklaşık 4 sene hiçbir yerde çalışmayarak oğlumun keyifli zamanlar geçirdik. (Bu sebeple çok şanslıyım) Ama 4 yaşından sonra bir şeyler yapmak gerektiğini düşündüm. Hayatta en keyif aldığım uğraş yemek yapmak. Ziraat Mühendisi de olduğum için sebze ve meyvelerin üretimi ile de çok yakından ilgileniyorum. Bu nedenle yemek sitesi kurmak fikri bana çok sıcak geldi. 6 aylık süren bir çalışmanın sonucunda sitemi kurdum.

- Yemek kitaplarının yerini yemek blogları alıyor diyebilirmiyiz

- Hayır . Çünkü her ikisinin keyfi, tadı başka

- Yemek bloglarına ilgi ne düzeyde Türkiye ve dünyayı karşılaştırırsak

- Türkiye ' de dünyaya göre ciddi bir ilgi var. Özellikle son 4 yıl da bu ilgi giderek arttı diye düşünüyorum

- Takipçilerinizden nasıl sorular geliyor daha çok hangi yemekler tarifler merak ediliyor ?

- Hamur işlerine karşı ciddi bir merakımız ve düşkünlüğümüz var. Bu sebeple hamur işi tariflerimin en ince ayrıntısına kadar sorular alıyorum

- Size ait yemek tarifleriniz var Yemek kitabı yazmayı düşünüyormusunuz ?

- Evet fotoğraflarını da kendim çektiğim bir kitap yazmayı düşünüyorum

- Yemek yapmayı seven birisiniz ve aynı zamanda bir annesiniz annelere çocukları için ne tür yemekleri tercih etmelerini tavsiye edersiniz ?

- Hazır gıda ürünlerinin kullanılmadığı yemekler hazırlanmasını tavsiye ederim. Böylelikle çocuklarımızın ömrüne ömür katacağımızı düşünüyorum. Bu önemli bir sorumluktur

- Türkiye'de hangi tür yemekler daha çok tercih ediliyor ?

- Türkiye' de tercih edilen yemekleri bir yanıt ile cevaplamak mümkün değil. Her bölgenin tercihleri farklı, ama ülkemizde genel olarak salçalı ve etli yemekler ile hamur işi tercih ediliyor..

- Türk mutfağı dünya mutfağının neresinde

- Geçmişe göre iyi bir yerde ama daha iyi olabilir. Özellikle birçok ülkede Türk mutfağı restaurantlarının olması bu ilgiyi giderek arttırıyor Hayatta birçok krizler yaşayabiliriz. Ekonomik vs. ama ne olursa olsun yemek yemekten asla vazgeçemeyiz. Bu nedenle yemek hayatımızın en önemli parçası. Çok fazla gıda firmalarının olması, yeni mekanların (otel, restaurant, cafe vb) açılması bu mesleğe olan gereksinimi, talebi de arttırıyor. Kesinlikle Aşçılığın geleceğin en değerli mesleklerinden sayılacağına inanıyorum

- Size ait bir çok yemek pasta tarifiniz var ( yarışmalarda derece almış tariflerinizde bulunuyor , bu kadar çok beğenilmelerinin sırrı nedir?

- Tariflerimi hazırlarken herkesin kolaylıkla hazırlayabilmesine ve Türk damak tadına uygun olmasına dikkat ediyorum. Benim tariflerimin malzemeleri buzdolabını açtığınızda olmalı. Böylelikle yapılabilirliği yüksek oluyor

- Türkiye ‘de blog yazanlar giderek artıyor blog yazmaya yeni başlayanlara başlamak isteyenlere sizde bir site sahibi olarak ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz ?

- Blog yazmak emek ister, zaman ister, ilgi ister. Eğer düzenli olarak yazı yazarsanız takipçinizde sizi takip etmekten keyif alır. Bloğunuza koyduğunuz her fotoğraf için emek harcamalısınız. Gelişi güzel çektiğiniz fotoğrafları bloğunuza asla koymamalısınız. Siz emek verirseniz takipçinizde bunu hisseder ve size değer verir.

- Teşekkürler…

- Ben teşekkür ederim…