Erkadın-Der Erzurumlu Girişimci Kadınlar Derneğiüyeol

Menu İlimiz Erzurum
Menu Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi : 1
Dün Gelen : 73
Bugün Gelen : 45
Top. Tekil : 26330
Toplam Ziyaret : 232024
ip Adresiniz : 44.210.83.132
Heykelini Dikecekler

Erzurumlu Kadınlar Milli Mücadelenin Kadın Kahramanlarından hemşehrileri Kara Fatmayı konferanslarla anlatarak köyünde heykelini yapacak. 

Erzurumlu kadınlar, Milli Mücadele'nin kadın kahramanlarından hemşehrileri Kara Fatma'yı konferanslarla anlatarak köyünde heykelini yapacak.Erzurum Girişimci Kadınlar Derneğinden yapılan açıklamada, Türk toplumunun tarih sahnesinde yeniden var olma ve bağımsızlık elde etme amacıyla giriştiği Milli Mücadele'nin kadın kahramanlarından ve sembol isimlerinden Kara Fatma'nın baba ocağının kentin Aşkale ilçesine bağlı Çay köyü olduğu belirtildi.

 
Kara Fatma'nın, her ne kadar Milli Mücadele döneminin bir sembolü olsa da memleketinde gereken itibarı görmediği aktarılan açıklamada, Kara Fatma'nın, bu mücadele öncesinde de memleketi için her türlü zorluğu göze alıp siperlerde silah tutmaktan geri durmadığı vurgulandı.

Açıklamada, Kara Fatma'nın kahramanlığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:"Vatan müdafaasını canını dişine takıp Sivas'ta Mustafa Kemal Atatürk'ü yakalayarak orduda görev almak istediğini söyledi. Mustafa Kemal tarafından bu gözü kara Dadaş kızına 'Kara Fatma' adı verilince yurdumuzun pek çok yöresinde Milli Mücadele'de kahramanlık gösteren tüm kadınlara aynı isim verilmiş ve kahraman kadınlar, Kara Fatma olarak anılmıştır.Gazi Mustafa Kemal'in emriyle orduya katılan, ünü sınırları aşan Kara Fatma, Sakarya ve Başkumandanlık muharebelerine de katıldı. Hemşehrimiz, İmtiyaz, Liyakat ile Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası sahibidir."

Açıklamada görüşlerine yer verilen dernek başkanı ve araştırmacı-yazar Zekiye Çomaklı ise hemşehrileri için geçen sene Kara Fatma Konferansı düzenlediklerini belirtti.Kara Fatma ile ilgili yanlış bilinen bilgileri konferansta paylaştığını bildiren Çomaklı, şu ifadeleri kullandı:"Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği olarak tüzüğümüzde yer alan kültür programı düzenleme yönünde bir proje hazırlayarak İçişleri Bakanlığı Proje Destek Birimi'ne verdik. Projemizin konusu milli kültürümüzün devam etmesi için kendi değerlerimizi tanımamızın gerekliliğini vurgulayan bir konu idi ve onaylandı.

Fakat pandemi nedeniyle proje uygulamasında takvim revizyonu yapılarak projeyi mart ayında başlatmamız uygun görüldü. Valimizin proje ile ilgili bilgisi var, önümüzde ki günlerde il ve ilçe protokolüyle bir toplantı düzenleyerek bilgilendirme yapacağız."Çomaklı, "Milli Mücadele'nin kadın kahramanları ve Kara Fatma konferanslarla anlatılıp, akabinde Çay köyde bir Kara Fatma heykeli yapılacaktır. Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri olarak en azından 'Nene Hatun'un yanında Kara Fatma'da var' diye gurur duymak istiyoruz." açıklamasında bulundu.
------
Kaynak: Anadolu Ajansı 

Sosyal Medyada Paylaş

Menu Diğer Haberler
doğuanadolu paneli

Doğu Anadolu Girişimci Kadın Dernekleri panelde buluştu

kardelenlerim

https://www.gazetepusula.net/2021/02/09/erzurum-girisimci-kadinlar-dernegi-ve-kardelenleri/
 

 Zekiye Çomaklı

Dünya’nın hemen her ülkesinde nüfusun önemli bir kısmın[...]

soframda ki coğrafya

13 yıllık öğretmen olan, 3 yıldan beri Ömer Nasuhi Bilmen Ortaokulunda görev yapan, özellikle kız çocuklarının eğitimi ile ilgili birçok proje yür&[...]

Heykelini Dikecekler

Erzurumlu Kadınlar Milli Mücadelenin Kadın Kahramanlarından hemşehrileri Kara Fatmayı konferanslarla anlatarak köyünde heykelini yapacak. 

Erzurumlu kadınlar, Milli Mücadele'nin kadın kahramanlarından he[...]
Erkadın-Der Elazığ Depremine Yardımda Bulundu

Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından başlayan yardım kampanyasına Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği de katıldı. Dernek yönetimi ve üyelerinin felaketin hemen ardından hareket[...]

Er-Kadın, AB Eğitimlerinde

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Derneğinin AB tarafından onaylanan Türkiye de Sivil Toplum Kuruluşlarının Yönetim Kapasitesinin ve Saygınlığının Artırılması Projesi’nin Erzurum da yapıla[...]

Er-Kadın Üyesi İş Yeri Açtı

Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği üyesi Kübra Dalbun eşi Suat Dalbun ile birlikte hayalini kurdukları Hayal Avize isimli iş yerinin açılışını gerçekleştirdiler. İşyerinin açılışı kalabalık bir da[...]

Diyarbakır Annelerine Eskişehirden Destek

Eskişehir’de ve tüm Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri eş zamanlı olarak Diyarbakır annelerine destek vermek için bir araya gelerek ‘Teröre dur’ çağrısında bul[...]

STK Temsilcilerinden Diyarbakır Annelerine Destek

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Bilecik ve Yalova'da kadın STK'ler ve STK'lerin kadın temsilcileri tarafından ortak basın açıklamaları düzenlendi.


 Diyarbakır'da[...]